World of Showjumping
Menu

This week

Coming weeks

CSI5*-W Helsinki
Finland

CSI5* Tryon
USA

CSI4* Coapexpan
Mexico

CSI3*-W Del Mar
USA

CSI3*-W El Jadida
Morocco

CSI3* Beijing
China

CSI3* Harrisburg
USA

CSI3* Herning
Denmark

CSI2* Chevenez
Switzerland

CSI2* Kronenberg
Netherlands

CSI2* Calgary
Canada

CSI2* Michalowice
Poland

CSI2* Lier
Belgium

CSI2* Dunkerque
France

This weekend's CSI2* Grand Prix winners

Monday, 17 April 2017
CSI2* Riviera Sun Tour/Beijing/Sancourt/Opglabbeek/St Lo 2017

CSI2* Riviera Sun Tour Grand Prix

1. Irma Karlsson (SWE) with Ida van de Bisschop (Kashmir van Schutterhof x Papillon Rouge) 0-0, 48,32 sec

2. Roberto Turchetto (ITA) with Enasco Fortuna (no information) 0-0, 50,17 sec

3. Guillaume Foutrier (FRA) with Spike vd Withoeve (Sting vd Withoeve x no information) 0-0, 50,19 sec

4. Harm Lahde (GER) with Oak Grove’s Vogelfrei (Verdi x Cordalme) 1-0, 51,86 sec

5. Hans-Dieter Dreher (GER) with Embassy II (Escudo I x Silvio I) 0-4, 50,63 sec. 

CSI2* Beijing Grand Prix

1. Tom Martens (NED) with Cyrano C (Quasimodo Z x Animo) 0-0, 41,17 sec

2. Liang Ruiji (CHN) with Indiana van’t Heike (Darco x Nabab de Reve) 0-0, 42,38 sec

3. Liu Tongyan (CHN) with Yulong Qiji (no information) 0-0, 44,47 sec

4. Chen Jingchuan (CHN) with Jing Gang (no information) 0-0, 46,28 sec

5. Tian Yu (CHN) with Cairo (Silverstar x Voltaire) 0-0, 52,00 sec

CSI2* Sancourt Grand Prix

1. Pedro Veniss (BRA) with Anaya Ste Hermell (Andiamo x Paladin des Ifs) 0-0, 38,23 sec

2. Thomas Lambert (FRA) with Univers de Ch’ti (L’arc de Trimophe*Bois Margot x Lotus) 0-0, 38,37 sec

3. Alexandra Francart (FRA) with Quelstar du Vic B (Fusain du Defey x Jokris) 0-0, 39,91 sec

4. Loris Berrittella (BEL) with Artiste de L’Abbay (Conquest van de Helle x Idem d’Azur) 0-0, 44,26 sec

5. Alexandre Leriche (FRA) with Tel Elu de St Simeon (Kannan x Elf III) 0-4, 39,20 sec

CSI2* Opglabbeek Grand Prix

1. Stefanie van den Brink (NED) with Unex Omega Star (Quick Star x Quatoubet du Rouet) 0-0, 46,41 sec

2. Ugo Berrittella  (BEL) with Iron Man van de Padenborre (Darco x Chin Chin) 0-4, 44,19 sec

3. Gauthier Mercenier (BEL) with Upper Class Hero (Querlybet Hero x Interadel) 0-4, 44,51 sec

4. Emma Augier de Moussac (CZE) with J.C.S. Chacco Dia (Diarado x Chacco Blue) 0-4, 45,04 sec

5. Jean-Christophe De Grande (BEL) with Belano vd Wijnhoeve Z (Berlin x Darco) 0-4, 45,06 sec

CSI2* St Lo Grand Prix

1. Alexis Deroubaix (FRA) with Timon d’Aure (Mylord Carthago x Drakkar des Hutins) 0-0, 39,94 sec

2. Vincent Balleux (FRA) with Signee Lulu (Cardero x Elfo du Mesnil) 0-0, 40,10 sec

3. Julien Epaillard (FRA) with Sephora Sonzeenn (Kannan x Ticket Chic) 0-0, 40,93 sec

4. Frederic Busquet (FRA) with Ti Pol du Plessis (Kashmir van Schuttershof x Narcos II) 0-0, 42,08 sec

5. Florian Angot (FRA) with Tip Top des Tess (Mylord Carthago x Lieu de Rampan) 0-0, 42,27 sec

This photo has been added to your cart !

Your shopping cart »