World of Showjumping
Menu

This week

Coming weeks

CSI5* LGCT Paris
France

CSI5*/CSI3* Knokke
Belgium

CSI3* Traverse City
USA

CSI2* San Giovanni in ...
Italy

CSI2* Santander
Spain

CSI2* Bonheiden
Belgium

CSI2* Royan
France

This weekend's CSI2* Grand Prix winners

Sunday, 16 May 2021
CSI2* Exloo/Nancy/Montefalco/Opglabbeek/Olsza/Samorin/Kunkiai/Herzlake 2021

Photo © Nanna Nieminen for World of Showjumping. Kendra Claricia Brinkop and De Flipper won the CSI2* Grand Prix at Sentower Park in Opglabbeek, Belgium. Photo © Nanna Nieminen for World of Showjumping.

CSI2* 1.45m Provincie Drenthe Grand Prix, powered by European Lease Company, in Exloo, the Netherlands

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1.  Gerben Morsink NED Navarone Z Nabab de Reve x Amor 0-0 40.40
2.  Marc Houtzager NED Holy Moley Verdi TN x Warrant 0-0 41.19
3.  Doron Kuipers NED Gabri Voltaire x Nassau 0-0 43.89
4.  James Billington GBR Harwich VDL Arezzo VDL x Darco 0-0 45.63
5.  Micky Morssinkhof NED Graziano Baltic VDL x Great Pleasure 0-0 46.78

CSI2* 1.45m Grand Prix Cheval Liberté in Nancy, France

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1.  Megane Moissonnier  FRA Aramusse Elan de la Cour x Le Prince de Thurin 0-0 38.93
2. Alexis Goulet FRA Utah Beach du Banco Tlaloc M x Quick Star  0-0 40.87
3. Eugenie Angot FRA Ceres van het Moeshof  Ogano Sitte x Mozart des Hayettes 0-0 42.06
4. Mathieu Laveau FRA Ulysse Condeen L'Arc de Triomphe x Vondeen 0-0 42.74
5. Philippe Rozier FRA Le Coultre de Muze Presley Boy x Vigo d'Arsouilles 0-4 40.13

CSI2* 1.45m Grand Prix in Montefalco, Italy

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1.  Luca Marziani ITA Don't Worry B  Numero Uno x Quidam's Rubin  0-0 37.18
2. Pasquale Datena ITA Folkert  Chello III VDL x Ladalco 0-0 37.76
3. Gianni Govoni  ITA Hervesther  Elvis Ter Putte x Guidam 0-0 37.99
4. Sameh El Dahan EGY Amigo Cascada M Captain Fire x Francisco II 0-0 42.79
5. Taizo Sugitani  JPN Quincy 194  FRH Quaid x As Di Villagana 0-4 38.33

CSI2* 1.45m Grand Prix Prijs Sentower Park in Opglabbeek, Belgium

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1.  Kendra Claricia Brinkop GER De Flipper Flipper d'Elle x Emilion 0-0 35.80
2. Lily Attwood GBR Karibou Horta Landor S x For Pleasure 0-0 35.84
3. Jérôme Guery BEL Great Britain V Nabab de Reve x Carolus II 0-0 35.92
4. Stephen Moore IRL Team de Coquerie Heartbreaker x Papillon Rouge 0-0 36.79
5. André Reichmann BRA Quinetto Z Quinar Z x Couletto 0-0 36.81

CSI2* 1.45m Grand Prix in Herzlake, Germany

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Andre Thieme GER Conacco Conoglio x Chacco-Blue 0-0 41.88
2. Laura Klaphake GER Davenport VDL Diamant de Semilly x C-Indoctro 0-0 42.49
3. Janne-Friederike Meyer-Zimmermann GER Bali 32 Cancara x Landucci 0-0 48.31
4. Marco Kutscher GER Lacasino Lordanos x Cassini I 0-4 39.66
5. Gilles Thomas BEL Jetric van Beek Z Jivago d'Arsouilles x Vagabond de la Pomme 0-4 39.97

CSI2* 1.45m Grand Prix in Olsza, Poland

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1.

Mściwoj Kiecoń

POL Digisport Codeina unknown 0-0 42.26
2.

Tomasz Miśkiewicz

POL Velvet Lazar Verdi TN x Numero Uno 0-0 42.44
3.

Maksymilian Wechta

POL Number One 28 Numero Uno x Corofino 2 0-0 42.70
4.

Jarosław Skrzyczyński

POL Exit Remo San Remo x Ferro 0-0 43.02
5.

Antoni Strzałkowski

POL U 2 Untouchable 27 x San Patrignano Cassini 0-0 43.73

CSI2*-W 1.40-1.60m Grand Prix in Samorin, Slovakia

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Uhr Bauman SLO Larisal Larimar 7 x Casall 0-0 52.07
2. Zoltán Czékus HUN Disco unknown 0-0 57.92
3. Nikola Bielikova CZE Carison Campbel Czech x Graf Czech 0-16 56.87
4. Zsófia Vándor HUN Quintus Quite Capitol x Lacantus 0-wd  
5. Niklas Arvidsson  SWE Komeet vd Bisschop Nabab de Reve x For Pleasure 1 90.15

CSI2*-W 1.40-1.60m Grand Prix, presented by Shchibrik Stables, in Kunkiai, Lithuania

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Andrius Petrovas LTU Linkolns Louis J x Calando IV 0-0 38.62
2. Egor Shchibrik RUS Cornet's Spirit Cornet Obolensky x Con Air 0-0 39.39
3. Paul-Richard Argus EST Renessin Laurissin x Tuntematon Ori 0-0 43.40
4. Egor Shchibrik RUS Anibale de Hus Conrad x Argentinus 0-0 43.47
5. Oleksandr Prodan UKR Casanova F Z Clinton x Darco 0-0 44.05


This photo has been added to your cart !

Your shopping cart »
This website is using cookies for statistics, site optimization and retargeting purposes. You consent to our cookies if you continue to use this website. Read more here.