World of Showjumping
Menu

This week

Coming weeks

CHI Geneva
Switzerland

CSI5* MLSJ Thermal
USA

CSI4*-W Riyadh
Kingdom of Saudi Arabia

CSI3* Oliva
Spain

CSI2* Azelhof
Belgium

CSI2* Riesenbeck
Germany

CSI2* Peelbergen
The Netherlands

This weekend's CSI3* and CSI2* Grand Prix winners

Sunday, 02 October 2022
CSI3* & CSI2* Grand Prix winners 29.9-2.10.2022

Photo © RI. Eiken Sato and Chacanno Jra won the CSI2* Grand Prix in Riesenbeck. Photo © Riesenbeck International.

CSI3* 1.50m Grand Prix, Militello Val di Catania, Italy

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Francesco Correddu ITA Necofix Eco del Castegno x Avenir 0-0 35.16
2. Natale Chiaudani  ITA Cintender Nintender x Columbus  0-0 37.13
3. Lorenzo Correddu ITA Ultos Cloud Z x Cook du Midour  0-0 38.38
4. Roberto Previtali  ITA Come On Semilly  Diamant de Semilly x Come On 0-8 43.19
5. Antonio Campanelli ITA Cornet Rouge Cornet Obolensky x Sarantos  4 -------

CSI2* 1.45m Grand Prix of Riesenbeck, in Riesenbeck, Germany

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Eiken Sato JPN Chacanno Jra Chacco-Blue x Kannan 0-0 36.00
2. Marcus Ehning GER Flower Girl 13 Hickstead x Catoki 0-0 37.51
3. Emma Emanuelsson SWE Canbella Blue Ps Cantolar x Chacco-Blue 0-0 37.64
4. Malin Reipert GER Dutch Apple 2 Vigaro x Baloubet du Rouet 0-0 38.78
5. Ottilia Lundgren SWE Comeonconrad Comme Il Faut 5 x Come On 0-0 39.03

CSI2* 1.45m Grand Prix, Bonheiden, Belgium

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1.

Francois Xavier Boudant

FRA Ciento Viento Uno W x Holland 0-0 37.93
2. Dayro Arroyave COL Ingmar C-Ingmar x Orlando Vd Heffinck 0-0 38.96
3. Daniel Deusser GER Maya S  Chacco-Blue x Heartbreaker 0-0 39.26
4. Cyril Cools BEL Cloe GP Z Corrdino x Takashi Van Berkenbroek 0-0 39.42
5. Dirk Demeersman BEL G'Majo van de Caloo Meerschen Ugano Sitte x Vigo D Arsouilles Stx 0-0 39.77

CSI2* 1.45m Grand Prix of Albführen presented by Emil Frey Gruppe, Dettighofen, Germany

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Richard Vogel GER Looping Luna Lord Fauntelroy x Calido I 0-0 40.96
2. Lea Sophia Gut GER Con Calma Cascadello I x Cancara 0-0 44.33
3. Denis Lynch IRL Cornets Iberio Cornet Obolensky x Iberio 0-0 44.56
4. Anna Siegmann SUI PB Stagenta Stakkatol x Cento 0-0 48.86
5. Hans-Dieter Dreher GER Vestmalle Des Cotis Baloubet du Rouet x Landor S 1-0 47.41

CSI2* 1.45m Grand Prix Chev'el Stallions, Fontainebleau, France

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Reynald Angot FRA Untouchable Gips HDC  Portofino La Silla x Socrate de Chivre 0-0 39.21
2. Edouard Coral FRA Catimini Z Crown Z x Rosire 0-4 39.51
3. Janakabhorn Karunayadhaj THA Maxwin Kinmar Agalux Aganix du Seigneur x Lux Z  0-4 39.88
4. Jonathan Dourcy BEL Kansall Kannan x Casall 1 ------
5. Ludovic Gaudin  FRA Uline Platiere Flipper d'Elle x Papillon Rouge 4 ------

CSI2* 1.45m Grand Prix presented by Horse Events, Vidauban, France

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. David Giffon FRA Exploi du Park Quick Star x Kannan 0-0 36.39
2. Geoffroy Bouret FRA Sunshine de Roy Tinka's Boy x Galoubet A 0-0 37.07
3. Fernando Fourcade Lopez ESP Colani R Colestus x Lordanos 0-0 42.75
4. Aurelien Leroy FRA Enjoy Blue Plot Blue x Esterel des Bois 0-4 38.01
5. Mandy Mendes Costa POR Gray D Albion DB Balou du Rouet x Lupicor 0-8 36.97

CSI2* 1.45m Grand Prix de la Ville de Biarritz, France

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Olivier Robert FRA Vangog du Mas Garnier Cornet Obolensky x Quidam de Revel 0-0 40.23
2. Iván Serrano Saez  ESP Rain Man Chacco-Blue x Pilot 0-0 40.69
3. Felix Jarry  FRA Danonzo Dollar de la Pierre x Lieu de Rampan 0-0 40.78
4. Rubén Gomez Crespo ESP Caelios de Roumard Pezetas du Rouet x Vesontio du Mesnil 0-0 40.86
5. Melissa Garbail FRA Dandy de L'Eyre  Iowa 960 x Ephebe For Ever 0-0 44.11

CSI2* 1.45m Grand Prix, Keysoe, Great Britain

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Laura Stephenson GBR Catherston Connor Cevin Z x Dutch Courage  0-0 39.45
2. Joseph Trunkfield GBR Grennanstown Sarco Lux Hill Shannondale Sarco St Ghyvan x Olympic Lux 0-0 40.71
3. Kerry Harris GBR Wellington M Quidam de Revel x Cash 0-4 38.52
4. Adrian Speight GBR Millfield Baloney Balou du Rouet x Kanudos 0-4 39.84
5. Annabel Shields GBR Wet Wet Wet Mr Blue x Royal Feu 0-8 46.91

CSI2* 1.45m Grand Prix, Gorla Minore, Italy

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Giacomo Casadei ITA Ballantine di Villagana Quidam de Revel x Athlet Z 0-0 40.90
2. Francesco Turturiello  ITA Made In'T Ruytershof Norton d'Eole x Diamant de Semilly 0-0 41.29
3. Alberto Carrara ITA Jincerot Quincerot van T&L x Vancouver d'Auvray 0-0 46.01
4. Christoph Nothegger AUT Twilight 2 Cassini 2 x Carte d'Or 0-4 40.51
5. Matteo Leonardi ITA Casino Royal Lupicor x Quick Star 0-4 42.02

CSI2*-W 1.50m FEI World Cup presented by Alexela, Tallinn, Estonia

Placing Rider Country Horse Breeding Score Time
1. Janna Jensen FIN Hamont Durrant x N-Aldato 0-0 41.90
2. Nerijus Sipaila LTU Charalambos JU Clinton x Acorado 0-8 40.27
3. Gunnar Klettenberg EST Hunter Spartacus TN x Numero Uno 2 -------
4. Andrius Petrovas LTU Linkolns Louis J x Calando IV 4 -------
5. Susanna Granroth FIN l'Espoir Van Dorperheide Zilverstar T x Cabrio van de Heffinck 4 -------


This photo has been added to your cart !

Your shopping cart »
This website is using cookies for statistics, site optimization and retargeting purposes. You consent to our cookies if you continue to use this website. Read more here.